Literární zajímavosti

V lednu se narodil Tolkien i Diana Gabaldon

V lednu se narodil Tolkien i Diana Gabaldon
Máme tu nový rok a s ním i novou sérii článků. Každý měsíc vám budeme připomínat kulatá výročí narození a úmrtí oblíbených spisovatelů, jejichž knihy byste v daném období určitě neměli opomenout. Leden rozhodně patří mezi ty významnější, protože se v něm narodil jeden slavný spisovatel fantasy, ale opustil nás i populární český tvůrce Tankového praporu.
Hned 3. ledna jsme si připomněli výročí 130 let od narození jednoho z nejvýznamnějších autorů fantasy. Především díky skvělým filmům se jeho díla dostala i mezi širokou veřejnost a přilákala tak k žánru plnému rytířů, magie, elfů či trpaslíků mnoho nových fanoušků. Byl jím mistr John Ronald Reuel Tolkien, jehož mysl stvořila úžasný svět Pána Prstenů, Hobita a řady dalších. Přestože od jejich prvního vydání již uplynula slušná řádka let, stále lákají miliony čtenářů na celém světě do kouzelné Středozemě. Často je považován za nejdůležitějšího z otců žánru moderní hrdinské fantasy. Svou životní pouť zakončil 2. září 1973 v Bournemouthu.

 Pán prstenů - Společenstvo prstenu - brož.          Hobit aneb cesta tam a zase zpátky (comics)

Ve stejný den před pouhými 10 lety nás opustil významný česko-kanadský spisovatel Josef Škvorecký. Narodil se v Náchodě, ale ze světa odešel v Torontu roku 2012. K jeho nejznámějším literárním počinům patří Tankový prapor, jehož filmové zpracování už rovněž takřka zlidovělo. Pozornost si ovšem určitě zaslouží i Zbabělci, román o období konce války očima „jazzového hejska“ Dannyho Smiřického. Známou se rovněž stala Prima sezóna se stejnou hlavní postavou. Nebo Hříchy pro pátera Knoxe, které se dočkaly seriálového zpracování. Už v roce 1969 odjíždí do exilu, kde posléze zůstává. O dvě léta později zakládá společně se svou manželkou nakladatelství Sixty-Eight Publishers, zaměřené především na vydávání české a slovenské exilové a samizdatové literatury.

     Prima sezóna        Zbabělci

Hned 5. ledna 2022 uplynulo 90 let od narození italského spisovatele se jménem Umberto Eco. Mezi jeho známá díla patří Foucaultovo kyvadlo, Pražský hřbitov, a především Jméno růže. Tento historický román vyšel poprvé v roce 1980 a o 6 let později ho následoval rovněž velice úspěšný stejnojmenný film se Seanem Connerym v hlavní roli. Kniha se stala mezinárodním bestsellerem, byla přeložena do více než 40 jazyků a na celém světě se jí prodalo přes 50 milionů výtisků. Tvůrce obdržel řadu významných řádů a ocenění včetně francouzského Řádu umění a literatury nebo Řádu čestné legie. Opustil nás před 5 lety v Miláně.

         Jméno růže       Foucaultovo kyvadlo

Krásné 70. narozeniny slaví 11. ledna autorka Cizinky Diana Gabaldon. Debutovala v roce 1991 právě stejnojmenným románem, který se později dočkal mnoha pokračování. Tato úžasná historická sága vás zavede do (nejen) skotských krajin, můžete v ní cestovat časem a užívat si dobrodružství v několika žánrech jako jsou historická fikce, romantika, mystery, dobrodružství až po science fiction a fantasy. A když budete mít tuto ságu přečtenou (což vám rozhodně bude chvíli trvat), můžete se vrhnout na Lorda Johna. Jedná se přitom o spin-off s vedlejší postavou právě z Cizinky. Cizinka Posuneme se o pár dní dopředu a připomeneme si jednu z nejvýznamnějších českých spisovatelek. Stačí říct "Babička" a všichni už jistě budou vědět, o kom mluvíme. Božena Němcová, rodným jménem Barbora Novotná, později Barbora Panklová, patřila mezi významné autorky české obrozenecké éry. Od jejího úmrtí už uplynulo 160 let. Narodila se ve Vídni, ale vyrůstala v rodině Panklových v Ratibořicích u České Skalice. Ve svém životě přispívala do řady časopisů, nejvíce ji ovšem do dnes proslavuje právě vrcholné dílo, kronikářské povídky Babička. Velice ráda ovšem měla i pohádky a vydávala je po sešitech. Mezi ty nejznámější patří Sůl nad zlato nebo O dvanácti měsíčkách. Zemřela v roce 1862 ve věku pouhých 41 let v Praze. Babička A nakonec tu máme švédskou autorku knih pro děti Astrid Lindgrenovou, od jejíž smrti v roce 2002 uplyne 28. ledna již 20 let. Její knihy byly přeloženy do 70 jazyků ve více než 100 zemích po celém světě. Nejslavnější dílo Pipi Dlouhá punčocha, vyprávějící příběh devítileté osiřelé dcerušky námořního kapitána, vyšlo krátce po druhé světové válce. Hodně populárními se ovšem staly i Děti z Bullerbynu nebo Ronja, dcera loupežníka. Rozhodně ovšem neopomeňte ani její Válečné deníky, které se podstatně vymykají z ostatní tvorby určené především pro děti. Vyprávějí dramatické události odehrávající se během druhé světové války a obsahují i řadu autorčiných snímků.

Děti z Bullerbynu        Pipi Dlouhá punčocha      Ronja, dcera loupežníka

Štítky