Knižní recenze

Travel Bible: příručka pro dobrodruhy

Travel Bible: příručka pro dobrodruhy
Nízkonákladové cestování (neboli „low cost traveling“ či „backpacking“) vás nemusí stát moc peněz a můžete při něm objevovat krásy světa, o kterých se vám ani nesnilo. Autorská dvojice Petr Novák a Matouš Vinš připravili pro české dobrodruhy příručku plnou praktických tipů, jak takovou cestu vůbec uskutečnit a jak své výdaje stáhnout na úplné minimum.
Cestopisů i průvodců po turistických destinacích už vyšlo opravdu hodně a jen těžko byste hledali místo na mapě, které ještě žádný cestovatel nezaznamenal. Travel Bible mezi knihami o cestování ovšem vyčnívá, protože radí, jak si konkrétně zařídit, abyste na cestu vůbec mohli vyrazit a užili si ji i za relativně málo peněz na úplné maximum.

Cestovat může každý

Celou knihu autoři rozdělili do tří částí. V první části nazvané Před cestou vám vymlouvají všemožné obavy, proč byste raději neměli jet, a nutno uznat, že jejich argumenty jsou víc než přesvědčivé a navíc pořádně motivující. Radí vám také, jak si na svou první velkou „lowcostovou“ cestu našetřit, a podělí se s vámi o nejrůznější praktické vychytávky, které se vám při zařizování cesty budou určitě hodit – od otázky co bude s vaším opuštěným bytem přes podrobné návody na levné letenky až po zřizování zahraničních bankovních účtů. IMG_8418[1] Ve druhé části Na cestě se dozvíte spoustu tipů, jakým způsobem hledat levné ubytování (v ideálním případě úplně zdarma), jak toho na cestách zažít co nejvíce i jak si ve světě vydělávat peníze. Celá jedna kapitola je věnována i stále populárnějšímu digitálnímu nomádství. Autoři tu také zdůrazňují, že cestování je skvělá příležitost, jak se naučit cizí jazyk, nebo přibližují možnost dobrovolničení, které vám otevírá dveře do mnoha krásných míst světa a zároveň vám umožní udělat prospěšnou věc. Třetí část Po cestě se pak zabývá tím, jak své zážitky z cest co nejlépe zužitkovat – od blogů přes psaní pro časopisy až po prodávání fotografií a pořádání přednášek.

Usnadní kroky do neznáma

Travel Bible je knížka plná informací, ke kterým byste se možná nějakým způsobem dostali i na internetu, ale bylo by to dost pracné a s největší pravděpodobností byste je nedostali v takhle uceleném a zábavném „balení“. Samozřejmě že cestovat můžete i bez ní, ale proč se neporadit od někoho, kdo už má zkušenosti? Kromě faktických informací autoři své čtenáře zásobí i mnoha postřehy ze své životní filozofie a také četnými krátkými příběhy a historkami cestovatelů, které potkali na cestách i doma. Jediný záporný bod, který bych mohla na této knize najít, je snad jen ten, že část informací v knize nejspíš rychle zestárne – mnohá doporučení ohledně letenek, bankovních účtů, internetových stránek apod. totiž třeba už za rok nemusí mít význam. Travel Bibli podle mě nejvíc ocení ti, co se ke své první velké „backpackerské“ cestě už dlouho odhodlávají a čekají jen na to pomyslné postrčení, které by je zbavilo posledních zábran. Pro ně bude tahle kniha velkým pomocníkem, díky kterému se budou zdát všechny ty kroky do neznáma o dost snadnější. Jestli se tedy chystáte na dalekou cestu, kterou si nemůžete (a ani nechcete) užívat jen v luxusu hotelových komplexů, tahle knížka vám nejspíš hodně pomůže. Za sebe navíc můžu říct, že Travel Bibli si s velkým zaujetím přečte i ten, pro koho bylo cestování do vzdálených koutů světa dosud jen vábivou představou z říše snů. Zasadí vám brouka do hlavy a... kdoví, zda se z vašich abstraktních snů nestanou úplně konkrétní plány. travel bibleZdroj obrázku: www.travelbible.cz
Image
Milovnice příběhů a literatury, studentka marketingu a ta, co má na starost, aby se vám líbil tento magazín.

Štítky