Knižní recenze

Také v lese hledáte děti stromů?

Také v lese hledáte děti stromů?
Jestli byla k nějaké činnosti v době karantény jedinečná příležitost, tak k dlouhým návštěvám lesa. Nejenže v lese bylo a je stále otevřeno a možnost přenosu virů kapénkovou infekcí je značně nižší než v obchodních střediscích či zábavních parcích, les také nabízí kreativní prostředí pro aktivní vyžití a o pozitivním působení zeleně na naši psychiku není sporu ani mezi odborníky. Jak ale tyhle poznatky nejlépe zprostředkovat dětem? Pokud nejste zrovna zapálený bio-eko-rodič, zkuste knihu pro nejmenší od Petera Wohllebena Víš, kde jsou děti stromů?.
Na dvaceti dvou stranách (pokud správně počítám, stránky nejsou číslované) na vás čeká milý a poučný příběh doplněný velkými, barevnými ilustracemi německé designérky Stefanie Reich. Hlavním hrdinou je malý, opuštěný veverčák Píťa a velký (ten je spíše samotářský než opuštěný) hajný Petr. Společně se vydávají na dobrodružnou cestu lesem, aby našli děti stromů. Jenže malé stromky to v dnešním lese nemají úplně jednoduché, pokud zrovna nejsou uměle vysazeny do lesních školek. Zabrat jim dává lesní technika i člověk. V lese je však zajímavého mnohem víc než malé stromky a nebezpečí číhá úplně jinde než byste jej čekali. Aneb kdo vás vyděsí víc: vlk, jestřáb nebo sýček? Co mě na této knize baví, jsou dialogy. Vtipně napsané, působí velmi živě a nestrojeně. Jediný problém je, když musím měnit hlas a snažit se namlouvat veverku (hajný Petr mi podle mého názoru docela jde). Text je srozumitelný, přehledný, při čtení nebudete mít vy ani malí posluchači problém s žádnými záludnostmi.

Petr Wohlleben je expert na les. Nepředstavujte si ale žádného pár dní nemytého aktivistu, který se přivazuje k nejbližšímu stromu. Peter Wohlleben vystudoval vysokou školu a poté působil jako úředník zemské lesní správy. Toto zaměstnání ale po více než dvaceti letech opustil, aby se mohl věnovat projektu ekologického lesního hospodářství v oblasti Národního parku Eifel (leží ve spolkových zemích Severní Porýní – Vestfálsko a Porýní - Falc). Mimo to se díky svým jedinečným knihám o přírodě stal mediální „hvězdou“ a autorem několika bestsellerů. Já jsem si jeden z nich po přečtení této dětské knížky také pořídila, na recenzi se těšte, můžu prozradit, že zatím nezklamala. Vašim dětem bude ale úplně stačit, když jim řeknete, že autor této knížky je hajný Petr. Autor totiž vypadá přesně jako ilustrace hajného v knížce. Tato knížka by podle mého neměla chybět v žádné dětské knihovničce. Je plná krásných ilustracích a milých slov. Nenásilně předává dětem myšlenku ochrany lesa a pozitivní vztah k přírodě, která je ideální místem pro dobrodružství. Osobně hodnotím velmi kladně podání „vztahu lidí a vlků“, který je v současné společnosti často zbytečně démonizován (vlk jako zlé a nebezpečné zvíře). I když kniha obsahuje více textu, co jsem měla možnost vyzkoušet, zaujala děti zhruba od 2,5 roku. Pokud k ní pořídíte i plyšového veverčáka Píťu, máte malé obecenstvo v kapse.
Autor Tereza Mec
Image
Někdo v knihách hledá možnosti, které sám nikdy neuskuteční. Někdo v nich hledá moudrost předchozích generací nebo návod pro všední den. Pro někoho jsou nejlepším mrháním času. Já v nich hledám inspiraci. Jak se neztratit na cestách, co dobrého uvařit, jak se vyšplhat na horský vrchol nebo co nového bych se ještě mohla naučit. Výjimku tvoří mé oblíbené detektivky a zamilované romány. V moderních detektivkách totiž přestává být zcela bezpečná i inspirace hlavním „kladným“ hrdinou a zamilované romány je nejlepší číst v posteli za deštivého počasí zcela bez přemýšlení.

Štítky