Spolu to dáme
Spolu to dáme je název publikace Lukáše Sochy a Robina Čumpelíka o projektech, bez kterých bychom současnou koronavirovou krizi zvládali mnohem hůř. Vypráví příběh o tom, jak se Češi spojili v boji proti nemoci.
Situace okolo Covidu 19 ovlivnila nejen knihkupectví a jejich prodeje, ale i samotné vydávání knih. A to nejen v tom negativním slova smyslu. Mnoho lidí se totiž rozhodlo vložit své postřehy o momentálně nejpropíranější nemoci právě na jejich stránky. Vznikly tak tituly mapující průběh pandemie od jejího začátku až do podzimu, vyprávění o počátcích ve Wu-Chanu, ale i jiné netradiční publikace. Jednou z nich je určitě ta s názvem Spolu to dáme.
Věnuje se lidem a firmám, kteří se často rozhodli zastavit svoji běžnou živnost či činnost a plně se věnovat výrobkům či službám právě potřebným pro boj s nemocí. Mluvíme tu nejen o respirátorech či ochranných štítech, ale i takových věcech, jako jsou plicní ventilátory nebo výtěrové tyčinky. Všeho totiž bylo v prvních fázích nedostatek, který se musel nějakým způsobem řešit.
V knize se nacházejí příběhy několika desítek lidí, kteří se právě o tyto věci postarali. Najdete tu často popis jejich předcházejících činností, první kontakt s myšlenkou, že se pustí do něčeho nového, a následné úspěchy v často neprobádaném území.
Jedná se o velice zajímavá vyprávění, díky nimž poznáte řadu lidí, bez nichž by bylo daleko více i nakažených i zemřelých. Mnohdy se totiž rozhodli obětovat i vlastní finance na projekt, který nemusel dopadnout vůbec dobře. A šlo jim opravdu o jediné – pomoci v právě probíhající krizi.
Některé texty jsou trochu odbornější, ale pořád dobře čtivé. Dozvíte se podrobnosti o nanovláknech, 3D tiskárnách, ale i digitálních moderních technologiích. Vedle fyzických výrobků totiž nejsou opomenuty ani projekty, které rovněž velkou měrou pomáhají při poskytování pomoci. Ať už je to aplikace Záchranka, propagační kampaň Chráním tebe o nutnosti roušek nebo Linka 1212.
Právě poslední jmenovaný projekt mě přitom zaujal asi nejvíce. Prostřednictvím operátorů můžete na lince 1212 získat zprávy o momentální situaci. V jednu chvíli na jejím drátě pracovalo až 700 operátorů včetně několika vězňů. Právě i pár odsouzených poskytlo pro knihu rozhovor o tom, jak jejich spolupráce probíhala.
Celkově se jedná o velice zajímavou publikaci plnou informací o důležitých bodech pandemie. Najdete tu i celou řadu fotografií, ať už jednotlivých osob nebo samotných přístrojů či ochranných pomůcek. Určitě se jedná o velice důležitý text k pochopení celkové problematiky Covidu 19 a především prostředků, díky nimž můžeme tuto nemoc zvládat.
O autorech:
Lukáš Socha je český cestovatel, fotograf, spoluzakladatel a jednatel společnosti Bodhi.Style a jeden ze dvou hlavních aktérů projektu Zikmund100. Mezi léty 2005-2007 podnikl několik pracovních zahraničních cest. Nejprve jako dobrovolník do JAR, později na Nový Zéland a do Austrálie. V roce 2011 podnikl cestu do Indie, která mu radikálně změnila životní hodnoty. Opustil práci manažera a rozhodl se nadále věnovat focení a cestování.
Robin Čumpelík je na Ministerstvu průmyslu a obchodu zodpovědný za koordinaci Inovační strategie.
Autor Lukáš Loužecký