Knižní recenze

Smrtící bílá

Smrtící bílá
Cormoran Strike je zpět a v plné síle. Spolu se svou parťačkou Robin se pouští do pátrání po mrtvém chlapci, jehož smrt ohlásil schizofrenní člověk. Je to pravda, nebo jen výplod fantazie jednoho nemocného muže?
V poslední knize Roberta Galbraitha Volání kukačky šlo detektivovi a jeho asistence doslova o život. Oba za svou píli, kterou věnovali pátrání po mrtvé ženě, málem zaplatili životem. Na základě zkušenosti vyhodil Cormoran Robin  z práce a vrhl se do víru popíjení, sebelítosti a lízání si ran. Ale nyní se Cormoran vrací zpět do víru vyšetřování - a Smrtící bílá je příběhem vysokých mocností, to v prvé řadě. Když do kanceláře vtrhne schizofrenní mladík a tvrdí, že před lety viděl vraždu dítěte, Cormoran by to raději měl nechat být. Ale to rozhodně není v jeho povaze, kolotoč pátrání, které sahá do vysokých politických míst, se rozjíždí na plné obrátky. Zdá se, že detektiv má před sebou dva případy, které něco spojuje, jen najít co. Vrací se i jeho věrná asistentka Robin, která v minulém dílu málem přišla o život, ale ani to jí nevzalo nadšení a radost z práce s tímto nerudným soukromým očkem. Sérii s Cormoranem Strikem vydává autor Robert Galbraith, ale není tajemstvím, že je to pouze pseudonym Joanne Rowling, která si tímto trochu odpočívá od psaní příběhů Harryho Pottera. A musím uznat, že volba to byla skvělá, neboť všechny díly jsou napsány nesmírně poutavě a mají miliony nadšených čtenářů po celém světě. Smrtící bílá je rozhodně jiná, než předchozí knihy Roberta Galbraitha alias Joanne Rowling. Je propracovanější a sedm set stran vás může trochu vyděsit. Ale dejte knize šanci. Nenechte se odradit, pokud zpočátku nebudete moc rozumět, o co v pátrání vlastně jde a jak moc se případy můžou proplétat. V této knize navíc dostáváme bonus v podobě soukromých vztahů obou hlavních aktérů. Vztah Cormorana s Robin je od prvního dílu výbušný, cosi je k sobě táhne, ale ani jeden z nich neudělá ten první krok. Robin se pak konečně vdává za svého dlouholetého přítele. Tato dějová linka je jakýmsi kořením celé série a je jako závan čerstvého vzduchu. Pokud má autorka v rukávu ještě další případy této detektivní dvojice, máme se na co těšit, neboť díl od dílu je lepší a lepší. A já si rozhodně další případ Cormorana a Robin nenechám ujít.  
Image
Milovnice knih, léta, slunce a hlavně řeckého moře. Jsem hrdou maminkou dvou báječných dcer a velmi pyšná babička mého vnoučka.

Štítky