Knižní recenze

Slečna Marplová v novém kabátku

Slečna Marplová v novém kabátku
Zimní večery, které nyní panují, přímo vybízejí k tomu posadit se do křesla, zachumlat se pod deku, uvařit si čaj či kávu a vzít do rukou knihu. Proč se nezačíst do klasiky královny detektivek, nejznámější britské spisovatelky Agathy Christie? Nedávno vyšlo luxusní vydání povídek s druhou nejpopulárnější postavou jejích knih – se slečnou Marplovou.
V knize najdete více než 50 povídek se svéráznou starší paní, která ze všeho nejraději pátrá po záhadách a řeší vraždy. Slečna Jane Marplová není jako ostatní ženy jejího věku. Je velice všímavá, bystrá a neujde ji žádný detail. Miluje klepy, pletení a svou zahrádku. V tomto souboru vydaném nakladatelstvím Kalibr jsme spolu s ní vtaženi do víru děje a pátráme po zločincích staroanglickým způsobem. Jako milovnice knih Agathy Christie jsem byla nadšena, když tato kniha vyšla a já se do ní mohla začíst. Některé povídky jsem již znala z předchozích vydání, ale některé  byly pro mě naopak nové. Agatha Christie je u mě sázka na jistotu. Mám doma všechny její knihy, tudíž bylo jasné, že ani tato nebude chybět. Je to jedna z mých nejoblíbenějších autorek vůbec. Slečna Marplová byla poprvé představena svou autorkou v knize „Vražda na faře“ v roce 1930. Premiéru měla však o tři roky dříve v časopisecky vydaných povídkách „Třináct záhad.“ Na scénu vstoupila celkem ve 33 textech. Oblibě čtenářů se více těšil Hercule Poirot, kterému ovšem slušně konkurovala. V mých očích je velice zvláštní postavou. Zpočátku jsem ji moc ráda neměla. Když jsem četla svou první knihu, kde figurovala, říkala jsem si, že není nic extra. Nicméně jsem dala této anglické dámě šanci a nakonec si ji zamilovala, zvláště v povídkách Labutí píseň a Tři slepé myšky. V témže luxusním vydání vyšly také před dvěma lety Povídky Hercula Poirota. Pamatuji, že jsem z knihy byla nadšena stejně jako z této. Zkrátka, pokud se chystáte věnovat některou z nich pod vánoční stromeček, u milovníka klasických anglických detektivek a této britské autorky nemůžete šlápnout vedle. Jsem přesvědčena, že bude obdarovaný nadšený, a pokud budete obdarovaným vy sami, věřím, že budete spokojeni. Knížka je to skutečně velice těžká, a tak vřele doporučuji, abyste ji neměli při čtení na sobě, nebo za chvíli nebudete cítit nohy :-), ale jinak je nádherně zdobena a bude se úžasně vyjímat na vaší knihovničce.
Image
Milovnice deštivých dnů, knih, ovocného čaje a horké čokolády. Řídím se citátem: "Svět je nádherná kniha, ale nemá cenu pro toho, kdo v ní neumí číst."

Štítky