Literární zajímavosti

Pro naše děti jen to nejlepší

Pro naše děti jen to nejlepší
Věříte, že kniha sluší i našim maličkým? Obzvláště ta, která vládne silou slova i obrazu. Nejen toho jsou si vědomi organizátoři výroční ceny Zlatá stuha, jejíž cílovou skupinou jsou právě děti a mládež.
Vybrat dobrou dětskou knihu z nepřeberného množství titulů, krčících se na pultech knihkupců, je mnohdy velmi obtížné. Už jste s dětmi přečetli klasiky a chcete více? Pak je tu právě pro vás výběr knih oceněných odbornou porotou Zlaté stuhy. Pokud máte děti školkou či čerstvě školou povinné, pak určitě sáhněte po veselé knize H20 a tajná vodní mise od Petra Stančíka či překladové knize Ztracený princ Margarín, kde slova překladatele Davida Petrů pohladí duši každého milovníka češtiny. Kniha Profesor Astrokocour - hranice vesmíru pak boduje na plné čáře v oblasti naučné překladové literatury. Hravými obrázky celou rodinu chytne za srdce Andrea Tachezy v knize Petry Šrámkové Dům číslo 226 i Chrudoš Valoušek v knize Panáček. A jak to dopadlo v kategorii starších dětských čtenářů? Porotu nadchla Olga Černá svou knížkou o ztroskotaném přírodozpytci Ztracený deník profesora z Essexu aneb Podivuhodná zvířena. V kategorii literatury faktu neotřelými způsoby zprostředkování reality zvítězila kniha Molière & 7 převyprávěných her v historických souvislostech. Pro přiblížení díla současným čtenářům autorka Renáta Fučíková neváhala využít možnosti fiktivních histor ických i komiksových vstupů či proškrabovaných ilustrací. Porotu zaujala i kniha Franz Kafka – člověk své i naší doby. Zlatou stuhu za překlad knihy pro mládež Warren XIII. a vševidoucí oko si zaslouženě odnesla Barbora Punge Puchalská, jejíž smysl pro humor i jazykový cit plní první stránku po poslední. V kategorii ilustrací pro mládež byla oceněna Daniela Olejníková za knihu Marka Vadase Na útěku a Petr Nikl za Jino taje opic, vykreslující nevšedním a velice trefným způsobem povahy a vlastnosti jednotlivých opic.
Image
Vystudovala jsem francouzštinu a češtinu na brněnské univerzitě. Jsem nenapravitelná optimistka, která díky dcerám věří v jednorožce, dobré lidi a šťastné konce. Ráda píšu a čtu a nepřestávám žasnout nad krásou našeho jazyka.

Štítky