Literární zajímavosti

Největší knižní veletrh začíná už 16. 10. 2019

Největší knižní veletrh začíná už 16. 10. 2019
Tohle je ta nejvýznamnější akce knižního světa! Veletrh v německém Frankfurtu nad Mohanem ale není jen setkáním náruživých knihomolů (protože co jiného všichni ti spisovatelé a vydavatelé jsou), ale významnou kulturní akcí. Sejdou se tu politici i celebrity. Představí se nové technologie i klasické papírové knihy. A vy můžete být u toho!
Letos se brány veletrhu otevřou ve středu 16. října a uzavřou v neděli 20. října. Bude to již 71. ročník tohoto knižního svátku (první ročník veletrhu se uskutečnil 18. září 1949). Jako každý rok jsou první tři dny určeny pouze pro vystavovatele a tisk. Tady se budou uzavírat důležité obchody (týkající se například prodeje práv a licencí) a navazovat kontakty. Další dny jsou potom určeny široké veřejnosti a vstupenku si můžete zakoupit i vy. A letos bych vám koupi vstupenky opravdu doporučila, přestože stojí o něco víc než loni (letos je za 22 €, loni byla za 20 €). Čestným hostem je totiž Norsko! A přestože všichni víme, že tato země je plná literárních velikánů, kteří píší i jiné žánry než mrazivé thrillery (a pokud to nevíte, přečtěte si můj článek zde), stejně se vsadím, že vás právě napadlo to samé, co mne při zjištění této informace. ANO! BUDE TAM! Hovořit o své nové knize Nůž. Jo Nesbø. Čestný host veletrhu má ale i jiné povinnosti než jen dovézt v současné době nejpopulárnějšího norského spisovatele. Musí připravit i další kulturní program jako jsou diskuzní fóra, semináře, autorská čtení a podobně. A pochopitelně se můžete těšit i na řadu dalších významných osobností – já například bych si nenechala ujít šanci potkat „na živo“ ilustrátora Axela Schaefflera (ano, i já jsem propadla chytré myšce a příšeře Gruffalo), Jussi Adler-Olsena (protože severská literatura), Petera Wohllebena (vy neznáte bestseller Tajný život stromů?!) a nebo přednášku Reinholda Messnera. Z německých celebrit bych určitě chtěla potkat herce Olivera Mommsena. A samozřejmě i ostatní milovníky knih – ti určitě budou třeba na přednášce „Jak na bookstagram“, která se koná 19. 10. Pro zajímavost, pokud byste chtěli veletrh navštívit obchodně a toužili po plném servisu a plných přístupech na všechny akce (což je vhodné pro navazování nových obchodních vztahů), zaplatíte za vstupenku na celou dobu festivalu 1250 €. Pokud jste jen „menší business hráč“ a nepotřebujete plný servis a přístup, vstupenka vás vyjde na 950 € na všechny dny veletrhu. Další informace o letošním ročníku veletrhu naleznete v němčině a angličtině zde: https://www.buchmesse.de/
Autor Tereza Mec
Image
Někdo v knihách hledá možnosti, které sám nikdy neuskuteční. Někdo v nich hledá moudrost předchozích generací nebo návod pro všední den. Pro někoho jsou nejlepším mrháním času. Já v nich hledám inspiraci. Jak se neztratit na cestách, co dobrého uvařit, jak se vyšplhat na horský vrchol nebo co nového bych se ještě mohla naučit. Výjimku tvoří mé oblíbené detektivky a zamilované romány. V moderních detektivkách totiž přestává být zcela bezpečná i inspirace hlavním „kladným“ hrdinou a zamilované romány je nejlepší číst v posteli za deštivého počasí zcela bez přemýšlení.

Štítky