Knižní recenze

Nejsem jako vy

Nejsem jako vy
Autorku Jodi Picoult snad ani netřeba představovat. Její knihy jsou jedny z nejprodávanějších na světě a i u nás se těší velkému zájmu ze strany čtenářů. Určitě velkou část českých čtenářů potěšila zpráva, že vyšlo druhé vydání dlouho všude vyprodané knihy Nejsem jako vy a i zde se jedná o velmi diskutované téma a jedinečný příběh, který stojí za to si přečíst!
Hlavní postavou příběhu je inteligentní teenager Jacob Hunt, který je výborný v matematice, dbá na pořádek a sem tam má černý smysl pro humor. Na první pohled obyčejný chlapec vedoucí normální život, ale přesto je něco jinak. Jacob má něco navíc. Něco, co lidé v jeho okolí nemají – Aspergerův syndrom – formu autistické poruchy. Je uzavřený ve svém vlastním světě a věnuje se jen svým zálibám. Snaží se ze všech sil vyrovnat ostatním, ale příliš se mu to nedaří. Netuší, jak být stejným jako jsou jeho vrstevníci. Stereotypní život se obrátí vzhůru nohama, když je jednoho dne jeho lektorka Jess za podivných okolností zavražděna a Jacob se stává hlavní podezřelou osobou. Otázek se záhy objevuje spousta. Byl by toho ten hoch vůbec schopen? A kdyby ano, proč to udělal? Kdo se mu odkáže přiblížit natolik, aby odhalil pravdu?

Na tuto knihu jsem se moc těšila. Dlouho dobu jsem ji sháněla, ale byla beznadějně vyprodána. Měla jsem proto velkou radost, když jsem se dozvěděla, že se bude chystat druhé vydání a já budu mít šanci si knihu přečíst, neboť jsem od autorky četla všechny tituly. Poprvé jsem se s Jodi setkala před několika lety, když jsem se začetla do knihy Vypravěčka. Od té doby se řadí k mým nejoblíbenějším autorkám, jejichž knihy vyhlížím s velkým předstihem a ještě větším očekáváním. V tomto případě mě nezklamala, ba naopak - jsem z knihy nadšena. Jodi Picoult je celosvětově oblíbená autorka. Její knihy se právem dlouhou dobu vždy drží na prvních příčkách bestsellerů. Její styl psaní je natolik zajímavý, že vás to  nutí číst neustále dál, dokud se nedostanete až na samotný závěr. Spisovatelka je známá tím, že se ve svých knihách snaží představovat obtížné životní situace, o kterých se málokdy hovoří, a nejinak tomu bylo i v tomto případě. Nejsem jako vy je dalším skvělým počinem, který si zaslouží pozornost čtenářů a čtenářek. Nelehké téma, se kterým se autorka vypořádala obstojně a dokázala, že je jednou z těch nejpovolanějších, která by tato témata měla zpracovat do knižní podoby. Pokud jste stále na vážkách, zda se do knihy pustit nebo ne, rozhodně vám  doporučuji si ji přečíst. Myšlenky, které jsou v knize ukryté, ve vás zůstanou dlouhou dobu, a konec vám vyrazí dech. Doufám, že už brzy u nás vyjde další dechberoucí příběh této výjimečně talentované autorky, který si já osobně moc ráda přečtu.
Image
Milovnice deštivých dnů, knih, ovocného čaje a horké čokolády. Řídím se citátem: "Svět je nádherná kniha, ale nemá cenu pro toho, kdo v ní neumí číst."

Štítky