Knižní recenze

Maják na útesech

Maják na útesech
Stačí ztratit na chvíli paměť a váš život se změní do nejmenších detailů. Ale pozor na moment, kdy si vzpomenete. Mohli byste přijít o minulost, přítomnost, i budoucnost.
Susanne se po autonehodě se svým přítelem ocitá ve zvláštní situaci. Je naprosto ztracená, nepamatuje si své jméno, svou minulost ani cíl cesty, kam jela. V kapse kabátu najde jen dopis, adresovaný jakési Anne-Marie, ve kterém ji kdosi zve do Bretaně na pohřeb. V domnění, že je to její pravé jméno, se vydává na cestu a kolo osudu se roztáčí. Na místě se seznamuje se starou ženou, bydlící ve starém majáku, která by měla být její babička. Přesvědčena, že je ztracenou vnučkou, se seznamuje s obyvateli malé vesničky a je vtahována do koloritu všedních dní. Rybářské domky, v nichž bydlí lidé, kteří ji okamžitě přijímají mezi sebe, i tajemný Alan, který se dosud nevyrovnal s bolestnou ztrátou své milované rodiny. Ale vzpomínky, uvězněné hluboko v duši a zákoutích mozku, se pomalu vracejí a hrozí, že Susanne alias Anne-Marie by mohla přijít o své nalezené štěstí.

Susanne jako hlavní hrdinka je celkem sympatická dívka, která se jen zapletla do nebezpečné hry se svou pamětí. A bylo to jen dobře, neboť ve svém skutečném životě by tolik štěstí nejspíš nenašla. Tlak její vlastní rodiny na její vzdělání, absence teplého rodinného krbu, honba za kariérou, to jsou atributy jejího skutečného života. Na druhé straně jako Anne-Marie zažívá běžný život obyčejného venkovana, přátelské návštěvy sousedů a klid, po kterém každá z nás ve skrytu duše touží. Marie Lamballe je pseudonym německé autorky Anne Jacobs, která má na svém kontě nejednu úspěšnou knihu. Její knižní série Venkovské sídlo nebo Panský dům okouzlily mnoho čtenářů po celém světě. Ale mimo to píše i samostatné romány, které jsou určeny převážně ženám a Maják na útesech patří k nim. Maják na útesech je příjemné čtení, které nás nepřekvapí nečekanými zvraty, ani dějem, který by nám vyrazil dech. Je to poklidný příběh, který má pár dějových linek, kdy se leccos obrátí vzhůru nohama. Ale Marie Lamballe umí psát velmi poutavě a v nejnovějším románu nám to opět ukázala.
Image
Milovnice knih, léta, slunce a hlavně řeckého moře. Jsem hrdou maminkou dvou báječných dcer a velmi pyšná babička mého vnoučka.

Štítky