Knižní recenze

Lovestory z duhové knihovny

Lovestory z duhové knihovny
Tuhle knihu bych si v knihkupectví sama rozhodně nevybrala. Ne že bych byla nějaká stará, zapšklá, netolerantní či nepřející. Jen prostě ráda piji jiný než LGBT čaj. Jenže nabízená kniha se neodmítá. To přeci každý správný knihomol ví, no ne? Teď po jejím přečtení už můžu bez obav říct, že u knihy Muffin a čaj Thea Addaira bych opravdu udělala chybu, pokud bych se rozhodla jinak. Je napsaná velmi vkusně a citlivě a navíc je extrémně čtivá. Takže nemějte obavy, zahodťe předsudky a nenechte se překvapit, že v téhle lovestory si muffin a čaj vychutnávají kluci s klukama.
A potřebují k tomu 58 kapitol plus epilog, které se rozprostírají na 271 stranách paperbacku z nakladatelství YOLI. Takže jim to celkem odsýpá. A vám bude taky. A to nejen kvůli obsahové stránce. Stejně jako ostatní knihy ze zmíněného nakladatelství je tahle uživatelsky velmi příjemná a graficky hezky zpracovaná. Mně se navíc tento formát zdá ideální na cesty, pokud tedy stejně jako já ještě pořád dáváte před čtečkou přednost papíru. Daniel Morgernstern a Christian Arroyo. Pokud jste je doposud znali obráceně (Christian Morgernstern byl německý básník, Danny Arroyo je herec nebo je nositelem tohoto jména i fotbalista – pozn. autorky), rezignujte na jména a pamatujte si je podle jejich povahových vlastností. Christian, zvaný Kit, je typický Jižan, přestože žije v českých horách. Vášnivý, horkokrevný, společenský, zbrklý a kreativní. Daniel je jeho pravý opak. Sice je nejlepším studentem na internátní škole, kterou oba navštevují, ale je tichý, uzavřený, vážný a působí přísně a nepřístupně. A je jim sladkých šestnáct. A dál už se autor drží osvědčených receptů. Internátní škola. Strašlivé tajemství. Dva naprosto odlišné charaktery, které by spolu za normálních okolností neměli ani slovo prohodit, jenže... Zdálo by se to jako fajn příběh na nedělní dopoledne u vody. Nic moc náročného, nic akčního ani překvapivého. Sympatické postavy. Typická lovestory, i když ne tak úplně z červené knihovny. A přesně takhle můžete knihu Thea Addaira přečíst. Zamilovaný příběh. Můžete v ní ale hledat, nalézat a zamýšlet se i nad mnohem závažnějšími tématy. Netolerance. Chuť ubližovat jen pro zábavu a z nudy. Touha být si s někým blízký a najít u někoho pochopení. Lidská zloba. To, že nám je autor někdy servíruje dost polopaticky a naivně (viz například ideální městečko, ve kterém žije Kitova matka), mu lehce odpustíme. Vždyť ve vyprávění příběhu o Muffinu a čaji se střídají dva puberťáci. Tato kniha má spoustu poprvé. Řazeno podle důležitosti: je to první kniha s LGBT tematikou, kterou jsem kdy přečetla, jedná se o prvotinu autora, je to první LGBT román pro mládež z pera českého autora. Který je mimochodem tak trochu jako tajemný hrad v Karpatech. Strýček Google ho sice zná, ale informace nám podává velmi obecné, k detailním je třeba použít trochu detektivní práce. Protože i to může změnit váš pohled na právě přečtenou knihu. Ale i bez této informace je knížka velmi zdařilá. Theo Addair umí psát. Čtivě, chytlavě, citlivě a jak už jsem v úvodu zdůraznila vkusně, což je podle mne při zpracování tohoto tématu klíčové. Přestože nám v knize neobjasní všechna tajemství a zapomněl do ní přidat nějaký větší zvrat, jedná se o milou, oddechovou knihu o tom, jak těžké je pro teenagera být jiný. A nad tím je dobré se občas zamyslet, bez ohledu na to, na vaši sexuální orientaci i fakt, že už dávno nejste teenagerem. PS: Epilog si před čtením z knihy vytrhněte. Opravdu. I když se to knížkám nedělá.
Autor Tereza Mec
Image
Někdo v knihách hledá možnosti, které sám nikdy neuskuteční. Někdo v nich hledá moudrost předchozích generací nebo návod pro všední den. Pro někoho jsou nejlepším mrháním času. Já v nich hledám inspiraci. Jak se neztratit na cestách, co dobrého uvařit, jak se vyšplhat na horský vrchol nebo co nového bych se ještě mohla naučit. Výjimku tvoří mé oblíbené detektivky a zamilované romány. V moderních detektivkách totiž přestává být zcela bezpečná i inspirace hlavním „kladným“ hrdinou a zamilované romány je nejlepší číst v posteli za deštivého počasí zcela bez přemýšlení.

Štítky