Literární zajímavosti

Literární velikáni: Stephen King

Literární velikáni: Stephen King
Halloween a Památka zesnulých přinesly sezónu pochmurných večerů, které jsou jako stvořeny k vyprávění strašidelných historek. Skutečným mistrem žánru a právoplatným Králem Hororu je (nejen podle jména) americký spisovatel Stephen King. Titul si drží už od 70. let. Pojďte si s námi připomenout nejdůležitější aspekty Kingova díla a klíčové okamžiky jeho života.
O Kingově dětství, mládí a rozhodnutí stát se spisovatelem se dočteme v knize O psaní – memoáry o řemesle. Velký vliv na Kingovu tvorbu má místo jeho narození; stát Main, ležící na severovýchodě USA, je typický svými hlubokými lesy. Právě v jednom z nich se ztratí hrdinka knihy Holčička, která měla ráda Toma Gordona. Kromě tohoto sugestivního líčení hrůz, které musí děvče podstoupit, aby v přírodě samo přežilo, najdeme tajuplné lesy v mnoha dalších Kingových dílech. Stephen King O psaní

King v kině

Rok Kingova narození – 1947 – a doba, v níž vyrůstal, sehrály také svou roli. Bylo to období vzestupu filmového hororu. Letní kina se hemžila Frankesteinovými monstry, upíry à la Drákula a adaptacemi povídek E. A. Poea. Mladý Stephen to miloval. Filmu zůstal věrný i jako úspěšný spisovatel – mnoho jeho knih bylo zfilmováno, nejednou s „oskarovým“ úspěchem. Kdo by neviděl Vykoupení z věznice Shawshank, Zelenou míli nebo Osvícení, v němž pod vedením režiséra Stanleyho Kubricka zazářil Jack Nicholson a stal se takřka pop-kulturním fenoménem. Stephen King začal publikovat časopisecky – některé z jeho povídek najdeme např. ve sbírce Pátá čtvrtina. První román, který mu vyšel (ovšem ne, který napsal), byla útlá knížečka Carrie, v níž využil znalost školního prostředí. Úspěch umožnil publikování textů „ze šuplíku“ – mezi nimi bylo i Prokletí Salemu, slavná variace na upírské téma. King se stal literární hvězdou.

Kingovy velké romány

Ačkoliv Carrie ani Prokletí Salemu nejsou dlouhé texty, King proslul zejména svými „tlustopisy“, za něž jej mnozí kritici nařkli z grafomanství. King však slovy neplýtvá. Jeho příběhy si žádají delší, za to však přesvědčivější budování atmosféry, které vygraduje ve velkolepé zlomové finále. Z velkých Kingových románů stojí za zmínky postapokalyptické Svědectví, kniha s krátkým úderným názvem To, nebo již zmiňované Osvícení. Nezapomeňme na sedmidílnou románovou ságu Temná věž, kterou si vychutnají zejména znalci Kingova díla, neboť se v ní navrací mnohé motivy i postavy. Stephen King books Sláva s sebou přinesla i stinné stránky života. Stephen King se musel zbavovat závislosti na alkoholu i na drogách. Nejvíce mu přitom pomohla rodina. S ženou Tabithou má dceru Naomi a syny Owena a Josepha, který se pokračuje v jeho stopách a pod jménem Joe Hill píše dost bizarní hororové příběhy. Také sám King psal svého času pod pseudonymem; u knih podepsaných Richard Bachman byla ale totožnost autora brzy odhalena. Styl se zkrátka nezapře. A jaký vlastně je? Jak píše Stephen King?

King hororu stále vládne

Nečekejte, že se budete od první stránky brodit v potocích krve a vyhánět démony z každé skříně. Jak již bylo řečeno, pro Kinga je důležitá pomalu budovaná atmosféra. Napětí, nejistota, strach a až v poslední řadě děs. Vyhraje si též s vykreslením povah obyčejných lidí. Záleží mu na přirozenosti dialogů a nebojí se sáhnout pro ostré slovo. Ač to není pro horor typické, obrovskou roli hrají u Kinga hudba (miluje rock’n’roll) a smysl pro humor. Temné příběhy však přeci jen na stránkách převládají. Kdo nevěří, že je možné se při čtení knížky vyděsit a zažít nefalšovanou hrůzu, ať sáhne po něčem od Kinga! Ve svých 68 letech je Stephen King stále aktivním autorem, který každý rok vydá alespoň jednu knihu. Psát nepřestal ani poté, co v roce 1999 utrpěl těžkou nehodu – srazila ho dodávka. Z novějších Kingových knih se prosadila Pod kupolí, adaptovaná jako stejnojmenný seriál, nebo detektivka Pan Mercedes, za kterou v roce 2015 získal prestižní ocenění Edgar Awards. Její pokračování na sebe nenechá dlouho čekat. Zatím poslední Kingovou u nás vydanou knihou je Revival.
Image
Pocházím z máchovských Litoměřic; bydlím v nedalekých Lovosicích proslavených přízračnou září noční chemičky. Vystudoval jsem pražskou bohemistiku a ve studiu literatury a komunikace pokračuju v Brně. Baví mě číst knížky i knížky o knížkách. O tom, co si přečtu nebo zhlédnu, rád diskutuju. Nejradši mám mysteriózní žánr – záhady a napětí… to je moje. Svou kreativitu rozděluju mezi psaní povídek a skládání písniček pro skupinu Šavlozubý ponožky. Rád kouřím vodní dýmky a s přítelkyní vedeme blog o čajovnách ČajovnaMy. Miluju hlasité rockové koncerty i tiché výpravy do lesů.

Štítky