Literární zajímavosti

Literární velikáni: norská superstar Jo Nesbo

Literární velikáni: norská superstar Jo Nesbo
Některým lidem se daří všechno, na co sáhnou. Jedním z nich je i norský spisovatel a hudebník Jo Nesbø.
Narodil se v roce 1960 v norském hlavním městě Oslu do rodiny knihovnice a milovníka knih a příběhů a dětství prožil společně se dvěma bratry. V mládí se chtěl stát profesionálním fotbalistou a s prvoligovým klubem Molde zažil nejeden úspěch a poprvé okusil slávu. Pak ale přišlo zranění kolenních vazů, kvůli kterému se musel profesionálního sportu vzdát. To mu otevřelo cestu ke studiu ekonomie na univerzitě v Bergenu. Nabyté znalosti využil, když byl zaměstnán jako makléř a finanční analytik. Zároveň se zaměstnáním se začal věnovat i své druhé vášni – rockové muzice, hraní na kytaru a psaní textů. Nejprve příliš úspěšný nebyl, ale když spolu se svým bratrem Knutem založil skupinu Di Derre, podařilo se mu proslavit se po celém Norsku. Tato skupina stále existuje a Nesbø s ní vystupuje, přestože jeho bratr Knut zemřel před několika lety na rakovinu.

Makléř, rocková hvězda... a nakonec spisovatel

Skloubit zaměstnání makléře s nočním životem rockové hvězdy nebylo úplně jednoduché a proto se Nesbø rozhodl pro přestávku a cestování po Austrálii. Již v letadle z Osla do Sydney si otevřel notebook, aby začal psát svou biografii rockového muzikanta, na které se dohodl s nakladatelstvím, ale už tam pochopil, že by nejraději napsal něco zcela jiného a v hlavě se pozvolna začal rýsovat jeho nejznámější hlavní hrdina policista Harry Hole. První detektivku s postavou Harryho Hola – Netopýr - vydal Jo Nesbø v Norsku v roce 1997. Kniha velmi zaujala kritiky i veřejnost a získala Rivertonovu cenu za nejlepší norský kriminální příběh a Galsnøkkelen (Skleněný klíč), což je cena za nejlepší skandinávský kriminální román. Následovali další úspěšné příběhy Harryho Holea: Švábi, Červenka, Nemesis, Pentagram, Spasitel, Sněhulák, Levhart, Přízrak a Policie. Výše jsou knihy uvedeny s českým názvem a v pořadí, v jakém vycházely v Norsku a v jakém příběh navazuje. Nesbøho spisovatelské začátky však nejsou spojeny jen s cestou do Austrálie, ale i se smutnou událostí – ztrátou otce. Ten si nikdy nestihl splnit svůj sen – napsání knihy s tématikou druhé světové války. To se povedlo až jeho synovi, který sice na otce v žádné ze svých knih přímo neodkazuje, ale ve svém třetím románu Červenka je jím inspirován a příběh ze současného Osla prokládá příběhem z druhé světové války.

Úspěch u Čechů přišel až ve druhé vlně

V Čechách však byla cesta k objevení Harryho Holea čtenáři poněkud spletitá. Práva k příběhu totiž jako první zakoupilo nakladatelství MOBA, které vydalo v edici Severská krimi Červenku a Netopýra. Knihám však nevěnovali zvláštní pozornost. Nesbø pro ně byl jen další z řady severských pisálků, takže jej do češtiny ani nepřekládali z originální verze, ale už z překladu. Možná i proto neměli úspěch. Teprve, když se k právům na vydání dostalo nakladatelství Kniha Zlín, podařilo se Nesbøho marketingově prosadit i v naší kotlině a udělat z něj bestseller. Jenže práva na úvodní díly mělo stále nakladatelství MOBA. A tak Kniha Zlín začala vydáním Nemesis a postupně novější díla prokládala staršími, když se uvolňovala jejich autorská práva. Policie není podle Joa Nesbøho poslední ze série. V současné době se pouze rozhodl dát si od policisty na čas pauzu a věnovat se jiným postavám a příběhům. Nyní u nás vyšel diptych Krev na sněhu a Půlnoční slunce. V nich se věnuje podsvětí v Oslu v sedmdesátých letech 20. století. V Čechách vyšly knihy pod jeho jménem, v rodném Norsku však použil pseudonym Tom Johansen a své dílo vydával za romány ze 70.let. Dalším literárním počinem, v ČR nedávno vydaným, je pak thriller Syn.

Příběhy ve filmu a další zajímavosti

Kromě knih s Harrym Holem napsal Nesbø v roce 2008 příběh Rogera Browna Lovci hlav, který se dočkal i filmového zpracování. Toho by se měl dočkat i román Sněhulák, jehož filmová práva drží známý režisér a producent Martin Scorsese. Jo Nesbø se věnuje i psaní humorných knížek pro děti s hlavní postavou doktora Proktora (Doktor Proktor a prdící prášek, Doktor Proktor a vana času, Doktor Proktor a konec světa, možná, Doktor Proktor a velká loupěž zlata). Knihy jsou údajně inspirovány jeho dcerou Selmou. Díla Joa Nesbøho byla vydána ve více než 140 zemích a přeložena do 35 jazyků. V České republice prodal přes 350 tisíc výtisků. uaezpjgsgugzg0uxnil7 Nesbø je známý i svojí zvláštní metodou psaní, při které cestuje po světě (Praha je údajně jedinou destinací, o které nejprve psal a až potom ji navštívil), sbírá materiál, intenzivně se připravuje a dlouho plánuje. Ve volném čase se věnuje horolezectví, cyklistice, hraje tenis. Žije v malém bytě v Oslu, ale pravidelně tráví dva zimní měsíce v Asii.
Autor Tereza Mec
Image
Někdo v knihách hledá možnosti, které sám nikdy neuskuteční. Někdo v nich hledá moudrost předchozích generací nebo návod pro všední den. Pro někoho jsou nejlepším mrháním času. Já v nich hledám inspiraci. Jak se neztratit na cestách, co dobrého uvařit, jak se vyšplhat na horský vrchol nebo co nového bych se ještě mohla naučit. Výjimku tvoří mé oblíbené detektivky a zamilované romány. V moderních detektivkách totiž přestává být zcela bezpečná i inspirace hlavním „kladným“ hrdinou a zamilované romány je nejlepší číst v posteli za deštivého počasí zcela bez přemýšlení.

Štítky