Knižní recenze

Komunita

Komunita
Sever Islandu a malá, ledem a tmou obestřená vesnice, čítající deset obyvatel. Tajemství, které by nemělo být odhaleno.
Mladá učitelka Una se rozhodne změnit svůj dosavadní bezútěšný život a chytí se nové příležitosti. Přijme místo učitelky na odlehlém místě ledově chladného Islandu, kde touží začít nanovo. Její nové místo působí velmi ponuře. Vesnice, kde žije pouhých deset obyvatel a dvě děti, které má učit. Zdá se vám to podivné? Místní komunita není příliš přívětivá a vypadá to, že její přítomnost vyvolává nelibost u většiny místních. Místo aby se radovala z nového začátku, nervozita Uny se stupňuje - a aby toho nebylo málo, v jejím novém, podkrovním bydlišti se ozývají podivné zvuky, doprovázené obrazovým vjemem malé holčičky, která pomalu a tiše odříkává básničku. Na otázky, kdo by ta dívenka mohla být, má majitelka domu jen velmi strohé odpovědi. Vše se vystupňuje ve chvíli, kdy umírá jedna z dívek, kterou měla Una učit, a vesnice mlčí. Tajemství, které dřímá pod povrchem, hrozí zničit její sny o novém životě.

Ragnar Jónasson je na dalekém severu již delší dobu známým autorem bestsellerů a má na svém kontě i sérii detektivek Dark Iceland. Našim čtenářům se představuje vůbec poprvé a vstup do českých vod to není úplně špatný. Kniha Komunita na vás dýchne opravdu velmi ponurým dojmem, až skoro cítíte mlhu kolem vás a temné moře. Asi málokdo by se odvážil všechno změnit a odjet do vesnice, která je odlehlá a má jen hrstku obyvatel. Už to samo o sobě je podivné, ale učitelka dvou dětí? To už je alarmující. Komunita není tak úplně hororovým čtením, u čtení nebudete tajit dech a nebude vám běhat mráz po zádech. Ale má svou atmosféru a stránky rychle ubíhají. Tajemná holčička a její příběh je jakýmsi bonusem, který přidává knize na atraktivitě. Ano, Komunita je příjemným, ponurým čtením, a já jen doufám, že i další knihy autora se brzy dočkají i českého vydání.
Image
Milovnice knih, léta, slunce a hlavně řeckého moře. Jsem hrdou maminkou dvou báječných dcer a velmi pyšná babička mého vnoučka.

Štítky