Knižní novinky

Knižní novinky pro nejmenší

Knižní novinky pro nejmenší
Vybrat knížku pro nejmenší čtenáře není vždycky úplně jednoduché. A to ani nemusí být zavřená knihkupectví. Čím daná kniha přispěje k rozvoji mého dítěte? Je lepší zvolit klasiku, kterou mi přečítala babička, nebo něco moderního? Pochopí to? Bude se mu příběh líbit? Tolik otázek!

Klasikou téměř nikdy nic nezkazíte. Proto moje první doporučení bude na leporelo od Albatrosu, které si sice nyní můžete zakoupit pouze v předprodeji (dostane se k vám v půlce března), ale možná si jej ještě pamatujete z dětství. Šiju boty do roboty obsahuje známá česká říkadla doplněná o krásné, klasické ilustrace Heleny Zmatlíkové. Ve stejném termínu chystá nakladatelství Albatros další klasiku. Jarní knížku Čáp Jana Kudláčka a Mileny Lukešové. Nechte malé čtenáře podlehnout opojným vůním prvních jarních květin, zaposlouchat se do prvních ptačích trilků a zjistit více o návratu čápa na komíny.

            

Tohle nakladatelství dětské literatury ale nevydává jen osvědčené klasiky. Z nové tvorby si určitě nenechte ujít veselé leporelo Ivony Březinové Surikaty na poušti. I když vám možná připadá, že se tahle malá šelma stala v poslední době „in“ zvířátkem zažívající „hype“ přinejměnším srovnatelný s bitcoinem, nenechte se odradit. Ilustrace jsou povedené, veršíky jednoduché, obsah poučný. A stejně poučná je i jedena z nedávno vydaných knih Co se děje u vody Petry Bartíkové. Hravě a interaktivně poučí děti o tom, kdo všechno žije u řek, tůní a rybíků. Od stejné autorky, stejně interaktivní a doporučeníhodná je i kniha pojednávající o lesní párty zajíce Tondy (Zajíc Tonda pořádá party).

            

Albatros je také v Čechách domovským vydavatelstvím knih od Petra Horáčka. Celosvětově úspěšný autor dětských knih žijící ve Velké Británii se tentokráte pokouší naučit vaše děti počítat od jedné do deseti pomocí veselých zvířátek. Zvířecí počítání je vhodné pro batolata.

Nakladatelství Svojtka&Co. pro mě osobně představuje tak trochu protipól tradičního Albatrosu. V jeho nabídce najdeme moderní dětské knížky, které mají děti rozvíjet podle Montessori nebo jiných, nejnovějších vědeckých poznatků. I proto mají v nabídce řadu černobílých leporel (zkuste Já už vidím, mami!) – citlivý dětský zrak totiž údajně právě tyto kontrasty rozlišuje nejlépe. Nové kousky pak přibývají i v oblíbených řadách pro nejmenší jako je Minipedie. To jsou knížky s jednoduchými obrázky a pohyblivými prvky trénujícími jemnou motoriku. Z novějších zkuste Objevujeme svět hrou! Zvířata. Nebo minipohádky (Šípková růženka) – klasické příběhy přizpůsobené pro mrňata od jednoho roku věku. Pro děti v kočárku jsou u Svojtky právě ve výrobě dvě leporela se závěsným popruhem (První farma a První zvířata) od skvělého Axela Schefflera. Škoda, že nevydávají i víc jeho počinů „spáchaných“ společně s Julií Donaldson (ale Gruffala, Gruffalinku a případně dráčka Zoga můžete číst i velmi malým dětem).

         

Nezapomeňme ani na to, že v nabídce jsou nové Montessori sešity s úkoly nebo zvukové knížky. Nová a naprosto okouzlující Moje klasické hudební nástroje seznamuje nejmenší se světem hudby.

Nakladatelství Kazda je tou správnou volbou pro všechny, kteří hledají knihy o přírodě a udržitelnosti. Přináší většinou kvalitní, populárně naučné knihy, ale přiznejme si, mezi mainstreamovou nabídkou jejich vydavatelskou tvorbu člověk často přehlédne. Já bych vám doporučila nepřehlédnout novinku Kde si Píťa zchladí tlapky od experta na lesy Petera Wohllebena. Už první příběh opuštěného veverčáka nabídl roztomilé ilustrace a inteligentní příběh, který u dětí rozvíjel zájem o přírodu. Nejinak tomu je i v dalším díle, kde se Píťa vydává hledat do lesa osvěžení.

Od stejného nakladatelství zaujala v poslední době i série Kamarádi z Medového lesa (Všichni za jednoho, Jak zahnat stesk, Králíčci v ohrožení) o čtyřech zvířecích hrdinech a dětech z lesní školky.

I v nakladatelství Pikola se dají najít skvosty! I když má nabídku spíše pro starší děti. Strach má velké uši Lucie Šavlíkové se bude líbit spíš předškolákům. Konečně nějací netopýři na scéně! Určitě si nenechte ujít žádnou z edice Příběh ukrytý v notách – zvukové knížky přestavující dětem vážnou hudbu jsou naprosto top. A malé děti baví už zhruba od 2,5 let. Nejnovější je Louskáček. Jeje, jeje, jeje, něco se mi děje můžou číst mimina i jejich starší sourozenci. Básničky Robina Krále je provedou pomocí citoslovcí kojením, přebalováním, koupáním, usínáním i prvními dětskými krůčky. Zkuste je.

                 

Autor Tereza Mec
Image
Někdo v knihách hledá možnosti, které sám nikdy neuskuteční. Někdo v nich hledá moudrost předchozích generací nebo návod pro všední den. Pro někoho jsou nejlepším mrháním času. Já v nich hledám inspiraci. Jak se neztratit na cestách, co dobrého uvařit, jak se vyšplhat na horský vrchol nebo co nového bych se ještě mohla naučit. Výjimku tvoří mé oblíbené detektivky a zamilované romány. V moderních detektivkách totiž přestává být zcela bezpečná i inspirace hlavním „kladným“ hrdinou a zamilované romány je nejlepší číst v posteli za deštivého počasí zcela bez přemýšlení.

Štítky