Knižní recenze

Kdybych si dnes měla koupit jen jednu knihu, byla by to...

Kdybych si dnes měla koupit jen jednu knihu, byla by to...
No, jaká by to asi byla? To je pro knihomola zapeklitý úkol, kandidátů by bylo minimálně deset. Ale rozhodla jsem se dát na intuici a doporučit tu, která mě napadla jako první. Hvězda nad arabským peklem od Moniky Wurm.
Možná mě budete pokládat za Moničina fanatického propagátora, protože ji chválím, kudy chodím, ale ruku na srdce, když se vám něčí díla líbí a navíc ho máte rádi jako člověka, neměli byste to stejně? Určitě ano. A já vám za tuto knihu ručím. Vezme vás za srdce a otevře oči, za to dám ruku do ohně. Ne nadarmo je na Slovensku Monika Wurm jednou z nejprodávanějších autorek. Hvězda nad arabským peklem je ale trošku jiná než její ostatní knihy. Je krutá, plná bolesti a utrpení. Ukazuje realitu a její surovost bez příkras a růžových obláčků. Popisuje vše tak, jak se to bohužel děje. Pokud se nebojíte, pojďte se mnou nahlédnout pod pokličku arabského pekla. O čem příběh je, to si každý přečte v anotaci, ale jak popsat vlastní pocity ze čtení? První slova, co mě napadají, jsou asi bolest, smutek a prozření. Věděla jsem, co se děje ve válkou a praktiky Islámského státu zmítané Sýrii, ale před přečtením knihy jsem tušila slabou polovinu všech hrůz, které jsou v dnešním civilizovaném světě v této části zeměkoule, bohužel, na denním pořádku. Hvězda nad arabským peklem je krutý a silný příběh, který nám dává vědět, že takové věci se na světě opravdu dějí. Román je sestavený ze střípků skutečných událostí. Každému určitě vezme dech, rozbuší srdce a vžene slzy do očí. Kniha rozebírá současné problémy naší společnosti. Poukazuje na utiskované ženy, dívky, děti, popisuje realitu v Saudské Arábii, Sýrii a Islámském státě, která je víc než děsivá. Je zde běžné zabíjení, týrání, znásilňování, zohavování či zotročování dětí a žen. Román obsahuje citace z Koránu, v nichž autorka vysvětluje, jak si je radikálové změnili a dělají po svém. Dává nám nahlédnout do krutého, nepochopitelného světa, kde Islámský stát zabíjí i své vlastní lidi, ženy a děti si zotročuje ke svým potřebám. Proč bych tedy chtěla doporučit tuto knihu? Protože je to prostě výborně napsaný silný příběh, který vám otevře oči. Přečtěte si Hvězdu nad arabským peklem, je sice krutá, na to se musíte připravit, ale realitu je potřeba znát, protože nevědomost je slepá. Čtení tohoto románu je velmi emocionální zážitek. Většina světa neví, co se v těchto zemích děje, ale musí se to dozvědět. Protože pak se snad budeme dívat více okolo sebe a můžeme si všimnout, že se některá násilí dějí klidně třeba v našem okolí. Věděli jste, že konvertovat k islámu můžete i přes internet a nemusí vám být ani osmnáct? Víte, že vaše dcera může skončit jako otrokyně v Islámském státě? Nevěříte? Přečtěte si tuto knihu, může být příběhem kohokoli z vašeho okolí.
Image
Blogerka, milovnice knih, cestování, léta, sluníčka, seriálů, focení, dobrého čaje a skvělého jídla. Můj nejoblíbenější citát je od Karla Čapka, který jsem si trošku poupravila podle svého: „ Nejkrásnější věci na světě nejsou věci, ale okamžiky – kromě knih samozřejmě.“ ☺

Štítky