Hora mezi námi - souboj knihy s filmem
Já, jako správný knihomol, mám volbu jasnou! A co vy? Čtete nejprve knižní předlohy a potom se podíváte na film, nebo opačně? Nebo se zásadně nedíváte na něco, co už jste četli, abyste si nezkazili zážitek?
Na letiště v Salt Lake City se řítí sněhová bouře a jeho provoz je přerušen. Ben, který letí z lékařské konference, se bojí, že kvůli zdržení nedodrží harmonogram operací. Ashley spěchá na svatbu. Svoji vlastní. A tak si zkusí najmout malé letadlo a přeletět na jiné letiště ještě než bouře naplno udeří. Jenže to se nepovede. Jejich letadlo se zřítí uprostřed zasněžených hor, daleko od civilizace. A protože o nich nikdo neví, není kdo by je zachránil. Musí se tak spoléhat jen sami na sebe. Na člověka, kterého poznali před pár hodinami. Začíná boj o přežití.
Hora mezi námi amerického spisovatele Chrise Martina je bez pochyby svělý román nejen o zdolávání skutečných hor a přežití v extrémních podmínkách, ale i o horách, které musíme překonávat, když chceme druhému otevřít vlastní nitro. Kate Winslet a Idris Elba jsou výteční a kritiky pravidelně oceňovaní herci. Je lepší se rozhodnout pro knihu nebo pro film?
1) KNIHA má lepší hodnocení a recenze! Na Databázeknih.cz získala Hora mezi námi 89%, na Československé bibliografické databázi 84%, jestli věříte spíše zahraničním hodnotitelům, tak na Goodreads má 4.16 z 5. Když na takovou knihu náhodně narazíte, podle hodnocení vás určitě k přečtení naláká. O filmu se to samé říct nedá. Na Česko-Slovenské filmové databázi má pouhých 65%, na IMDb (Internet Movie Database) dosahuje film na pouhých 6,4 z 10. To nepřesvědčí. A jestli potřebujete ujištění, tak tady je: i já považuji knihu za výrazně lepší.
2) Hlavní hrdinové jsou v KNIZE lepší. Protože si je můžete sami představit. I když herecké výkony Kate Winslet a Idrise Elby jsou naprosto skvělé (a podle mě vlastně jedna ze dvou věcí proč se na film vyplatí kouknout), ani jeden nevypadají jako moji Ben a Ashley. Já jsem si Bena rozhodně nepředstavovala jako staršího černocha a Kate Winslet je na mojí Ashley moc emancipovaná a dominantní. Útěchou vám může být, že ve filmu se hlavní hrdinové přejmenovali na Alex Martin (místo Ashley Knox) a Bena Basse (místo Bena Payne). Takže se ve filmu nikdy nedozvíte o roztomilé slovní hříčce na Benově vizitce.
3) FILM byl natočen v nádherných horách kanadské Britské Kolumbie. Takové scenerie v Evropě nenajdete a nenajdete je pravděpodobně ani ve své vlastní fantazii. To se musí vidět! Výborně natočen je také pád letadla, a útok pumy je sama o sobě výborná scéna s krásným divokým zvířetem. Nevím kolikrát za život už jste potkali horského lva a jak důkladně jste obeznámeni s jeho ladnými rychlými pohyby, ale... tohle prostě těžko popsat.
4) Ve FILMU jsou některé věci navíc. Je to vlastně skutečně plus pro film? Nebo jsou sexuální scény a dramatické pády ze skály a do vody zbytečně moc?
5) KNIHA I FILM jsou „americké“ a patetické. Je to přeci jen směs tzv. survival dramatu a lovestory. Film je spíš romantika v krásných kulisách, v knize podle mne víc vynikne příběh přežití. Film je na můj vkus dlouhý a pořád je v něm hezké počasí a to mě dost štvalo, abych pravdu řekla. A protože ve správném milostném příběhu nechybí pes je ve filmu Tank/Napoleon labrador. No promiňte, ale WTF, labrador!!??
A jaký je závěr? Pokud bych nepsala tehle článek, zůstala bych u svého osvědčeného postupu: co čtu, na to nekoukám. Sice bych se tím připravila o nádherné záběry divoké přírody a hor (to by byla velká škoda, jsou krásné), ale ušetřený čas bych mohla investovat do vlastní výpravy někam do divočiny. Knihu ale doporučuji! Je skvělá a pod stromečkem určitě udělá radost nejen vám, ale i vašemu tatínkovi či příteli.
P. S. Hora mezi námi nově i jako audiokniha!
Autor Tereza Mec
Někdo v knihách hledá možnosti, které sám nikdy neuskuteční. Někdo v nich hledá moudrost předchozích generací nebo návod pro všední den. Pro někoho jsou nejlepším mrháním času.
Já v nich hledám inspiraci. Jak se neztratit na cestách, co dobrého uvařit, jak se vyšplhat na horský vrchol nebo co nového bych se ještě mohla naučit. Výjimku tvoří mé oblíbené detektivky a zamilované romány. V moderních detektivkách totiž přestává být zcela bezpečná i inspirace hlavním „kladným“ hrdinou a zamilované romány je nejlepší číst v posteli za deštivého počasí zcela bez přemýšlení.