Literární zajímavosti

Fandím předčítání dětem!

Fandím předčítání dětem!
Existuje milion a jeden vědecký důvod, proč si najít čas a svým dětem předčítat knížky. Vážně. Psali to na internetu. To máte: bohatší slovní zásoba dítěte, vyšší IQ, větší představivost, trénink soustředění, naslouchání druhým, zkrátka samé blahodárné vlivy na emoční, jazykový, myšlenkový a morální vývoj. Jenže na internetu píšou kdeco. Proč fandím předčítání dětem já?
  • Dětské knihy jsou kouzelné. Vážně. Dokážou z vás v mžiku udělat krotitelku opic i malou mořskou vílu, a to nevytáhnete paty z postele. Dokážou vás přenést do hor, do pouště, do džungle, a dokonce i na severní pól.
  • Dětské knihy jsou barevné. A teď nemyslím to, že v moderních pohádkách není problém barva kůže, náboženské vyznání nebo sexuální orientace (ani zuřivě se objímající medvědi). Nebo že nechávají dostatek prostoru dětské fantazii. Dnešní dětské knihy jsou skutečně barevné oproti těm, které si pamatuji z dětství. Jsou zářivé, hýbací, interaktivní. Jejich čtení je zážitek i pro dospělé. Dobrá, při prvním čtení, při dvoustémpadesátém už byste tomu vlkovi ty hýbací papírové zuby klidně utrhli.
  • Dětské knihy jsou poučné. Opravdu věřím, že předčítání dětských knih má vliv na pozdější jazykovou vybavenost dětí. Já sama totiž neznám lepší způsob, jak proniknout do základů cizího jazyka, než knihy pro nejmenší. A není to proto, že bych víc než dětské knihy v cizím jazyce nezvládla, vy rýpalové. Skrz dětská říkadla, hádanky a písničky lze objevovat a poznávat kulturu dané země. K poznání té naší doporučuji vytáhnout Josefa Ladu, Josefa Čapka, Františka Hrubína, Jiřího Žáčka, Václava Čtvrtka nebo Zdeňka Svěráka. V mém top seznamu nechybí ani ilustrátorka dětských knih Helena Zmatlíková.
  • Dětské knihy jsou inspirativní. Když budete pozorní, možná v nich najdete řešení svých komplikovaných pracovních problémů nebo klíč k záhadám domácnosti (ano, mluvím co záhadných ztrátách ponožek). Vysvětlí vám i proč mají děti občas choroby jako zápal švindlu nebo lakomici. A ty kreativnější z vás možná inspirují k napsání vlastního pohádkového příběhu, na kterém závratně zbohatnete (i to už se ve světě stalo).
Abych nebyla jen pozitivní. Dětské knihy jsou relativně drahé. Stejně jako ty pro dospělé. Třeba u nás ale putují po celé široké rodině, čímž se náklady alespoň trochu rozloží. Tento způsob navíc přináší i dojemné chvíle, když k vám zpátky doputuje kniha říkadel, kterou si pamatujete z dětství, protože právě teď je řada na vás. Abyste z ní předčítali svému malému čtenáři.
Autor Tereza Mec
Image
Někdo v knihách hledá možnosti, které sám nikdy neuskuteční. Někdo v nich hledá moudrost předchozích generací nebo návod pro všední den. Pro někoho jsou nejlepším mrháním času. Já v nich hledám inspiraci. Jak se neztratit na cestách, co dobrého uvařit, jak se vyšplhat na horský vrchol nebo co nového bych se ještě mohla naučit. Výjimku tvoří mé oblíbené detektivky a zamilované romány. V moderních detektivkách totiž přestává být zcela bezpečná i inspirace hlavním „kladným“ hrdinou a zamilované romány je nejlepší číst v posteli za deštivého počasí zcela bez přemýšlení.

Štítky