V plamenech
1589: Skotská služebná Geillis a dánská dvořanka Margareta žijí zcela odlišné životy, ale obě vědí jedno: když muž zakřičí „čarodějnice“, žádná žena není v bezpečí. Jakmile ovšem svatba krále Jakuba VI. a dánské princezny Anny svede Geillis a Margaretu dohromady, vše, co si myslely, že vědí o dobru, zlu, mužích a ženách, se ocitne v podivném novém světle. Mohla by se černá magie – nebo zvěsti o ní – poprvé v historii stát pro ženy nástrojem k dosažení politického prospěchu? Zatímco čarodějnické procesy v North Berwicku uvrhnou Skotsko – a jeho krále – do šílenství a paranoie, čas běží. Dokážou se Margareta a Geillis navzájem ochránit? A až procesy skončí, kdo bude mít skutečnou moc?
Pokud se alespoň trochu zajímáte o téma čarodějnictví, jméno hlavní postavy Geillis Duncanové vám nebude znít cize. Tato skotská služebná a historická postava, která se vyznala v bylinkářství a měla i prsty ve spiknutí proti Anně Dánské - manželce skotského krále Jakuba VI., je jednou z hlavních postav poutavého příběhu V plamenech, který nabízí čtenářům nevšední podívanou do čarodějnických procesů i politiky tehdejší doby.
Příběh je vyprávěný er-formou a jde ve stopách dvou ústředních hrdinek. Geillis je skotskou služebnou v domě nebezpečného a chlípného Davida Setona a ve svém volnu je učednicí věhlasné bylinkářky a porodní báby Agnes. Nikoho na světě už nemá a tak tíhne k této podivné ženě, která má spoustu tajemství a vypadá to, že se i zapletla do tajného spiknutí proti králi. Margareta je dánskou dvořankou princezny Anny, která se má brzo stát manželkou skotského krále Jakuba VI., ale některým lidem je toto spojení trnem v oku. Soukolí mocenských bojů vtáhne do nebezpečného víru i tyto dvě ženy a obvinění z čarodějnictví je vždy vhodnou a účinnou zbraní.
„A možná,“ pokračoval John, „pomůže, když někteří věří, že jejich skutky řídí sám ďábel.“
„Ale to povede k dalším hořícím hranicím! Žádná žena by nebyla tak lehkovážná!“
John zavrtěl hlavou. „Ne všechny ženy se obávají stejných věcí. Vy máte strach z plamenů – moudře. Ale jiné se víc bojí mužů, kteří je bijí, kteří je mohou vyhnat z domu – na čarodějnici si netroufnou.“
„Myslíte, že některé skotské ženy chtějí, aby je ostatní považovali za čarodějnice?“
„Myslím, že jen chtějí to, co všichni ve Skotsku.“ Vážně se na ni podíval. „Chtějí moc.“
Autorka píše velmi zajímavým a poutavým stylem, který nezapomíná na popisy prostředí, historické události, výrazné postavy ani magické vjemy. S podrobností a přehledem se pouští do zákulisních bojů o moc a pozvolna splétá nitky dvou ženských osudů, které se odehrávají na podkladech skutečných událostí.
Pokud od románu V plamenech očekáváte příběh plný kouzel, magie a čarodějnických procesů, budete asi překvapeni, v jakém duchu se toto historické vyprávění odehrává. Tady jde totiž hlavně o moc, nekalé intriky, vzpouru a nebezpečné krůčky po ostré hraně komplotů, které přivolávají zkázu i smrt. Muži se bez milosti vraždí a ženy, pokud překážejí, jsou obviňovány z čarodějnictví a pokoutných úkladů. Připravte se na pořádnou porci politikaření a s tím i související historii, která se točí kolem královského dvoru a jeho pomocníků.
Nicméně se dočkáte za polovinou knihy i samotného tématu čarodějnictví. Podrobně jsou popsány děsivé praktiky vyšetřujících, a i když je toto téma ve stínu politikaření, přece se jenom jako tenká nit táhne příběhem a nezapomíná v pravý čas vystrčit ďáblovy růžky. Občas se setkáte s explicitními částmi a autorka v tomto případě opravdu odhodila jemné rukavičky a mučení obviněných popsala velmi intenzivním způsobem.
Román V plamenech je výživným čtením pro milovníky poutavých příběhů, kterým nestačí jenom dějová osa s atraktivním tématem čarodějnictví, ale rádi se podívají i na zoubek dávné minulosti a politikaření tehdejší doby.