Knižní recenze

Živá planeta

Živá planeta
Jméno věhlasného a světoznámého přírodovědce, badatele a vynikajícího dokumentaristy a spisovatele sira Davida Attenborougha snad netřeba představovat. Co ale představit lze, je jeho nová kniha, která nás zavede do krásné, ale místy drsné přírody naší planety. Pojďme společně nahlédnout do světa všech živých organismů, které nás obklopují a kterých si občas všímáme jen velmi zřídka…

Živá planeta – to je název hned druhého dílu z Attenboroughovy trilogie o životě na naší planetě. Kromě živočichů, rostlin, hub a životního prostředí, ve kterém všechny již uvedené živé organismy fungují, nám badatel příjemným (a pro laika i velmi srozumitelným) vypravěčským stylem představuje svět okolo nás, který bez ustání překypuje životem, ať už je den, či noc.

Na stylu vyprávění je zcela jasně vidět, jak moc má autor k danému tématu úzký a vřelý vztah, neboť vše popisované čtenáři přímo vyvstává před očima. Oceňuji, že text doplňují také povedené barevné fotografie, které dokáží čtenáři snáze ukázat vše, o čem autor do detailu hovoří.

Co se mi na knize moc líbilo, bylo samotné rozčlenění kapitol, kdy je nám postupně odkrýván svět živočichů žijících na poušti, v zamrzlých koutech planety, ve vzduchu, v lesích, v džungli a oceánech. Dostáváme se od nejmenších mikroorganismů přes rostliny, houby, keře a stromy až k těm největším živočichům, které známe z dokumentárních zpracování. Nyní máme ale možnost se o nich a jejich neobyčejných životech dozvědět daleko více informací od člověka, který se tímto tématem zabývá přes sedmdesát let.

Hledáte-li knihu o přírodě, která si vás získá s prvními stránkami a pustí až s těmi posledními, vřele doporučuji právě Živou planetu. Věřím, že vás nezklame a jistě vás obohatí mnohými novými informacemi, které jste předtím nevěděli. Těším se na další díl z této přírodovědné série a už nyní jsem přesvědčena o jeho kvalitě. 

Image
Milovnice deštivých dnů, knih, ovocného čaje a horké čokolády. Řídím se citátem: "Svět je nádherná kniha, ale nemá cenu pro toho, kdo v ní neumí číst."