Knižní recenze

Botanikova dcera

Botanikova dcera
Dokáže jeden tajemný a životu nebezpečný květ spojit dvě ženy, které od sebe dělí více než století? Příběh plný exotiky, botaniky, dobrodružství i romantiky vám nabídne poutavý román BOTANIKOVA DCERA, a pokud máte rádi stará rodinná tajemství, nové životní začátky i dvě dějové linie, které vyprávění navzájem do sebe prolínají, doplňují a vypovídají dojemný příběh, tady nesáhnete vedle.

V Anglii konce 19. století stále panují přísné společenské konvence. Svéhlavá a odvážná Elizabeth je dcerou významného botanika a sběratele cenných rostlin. Také ona miluje květiny a je skvělou ilustrátorkou. Bohužel je ale žena, a tak nemůže své touhy o objevování cizích krajů a rostlin uskutečnit. To vše se změní, když její otec vážně onemocní a na smrtelné posteli dceři svěří riskantní a nebezpečný úkol. A Elizabeth vypluje za největším dobrodružstvím svého života. Na opačném konci světa, v australském Sydney, a o několik desítek let později, Anna truchlí nad ztrátou své milované babičky. Byla to právě ona, kdo v Anně probudil lásku ke všemu, co roste. Během rekonstrukce babiččina domu objeví Anna ve zdi zvláštní skříňku a v ní skicák plný nádherných akvarelů z konce 19. století a pytlík se semínky. Chce-li Anna zjistit, jak se předměty ocitly na tak dlouho ve zdi starého domu, musí se i ona vydat na cestu a konečně se postavit tváří v tvář vlastním démonům.

Román Botanikova dcera nadchne všechny romantické duše toužící po exotických dálkách a dobrodružství, při kterém jde o život. Vaším působištěm se stane nejen viktoriánská i současná Anglie, ale i cizokrajná Chile, v které budete objevovat nové vůně, přátelství i romantiku.

Příběh je veden ve dvou dějových linkách a jejich společným bodem se stává odvážná ženská hrdinka, která se rozhodne změnit svůj život a posunout ho do dobrodružných vod svého osudu. V první linii situované do roku 2017 se seznamujeme s Annou, která žije v Sydney a po smrti své babičky objeví tajemnou schránku ukrývající semena. Pátrání ji zavede do Anglie i k prahu botanického znalce Eda. Společně odhalují tajemství z roku 1887, v kterém hraje hlavní roli další odvážná žena - Elizabeth. Právě s ní budete prožívat druhou dějovou linii, kterou kniha nabízí, a ta vás zavede do malebné Chile, v které půjde o vzácnou rostlinu i o samotný život. Krásní, sluncem opálení mladíci se samozřejmě nacházejí i zde. ;-)

„Dobrý bože,“ vydechla Elizabeth rozrušená jak otcovými slovy, tak námahou, kterou musel na každé z nich vynaložit.
„Má drahá, došel jsem k závěru, že jediný, kdo dokáže v mé práci pokračovat, jsi ty,“ zalapal po dechu starý pán. „I když jsi jen žena, za těch posledních několik týdnů jsi prokázala tolik síly a odhodlání, jež mě přesvědčily. Máš víc odvahy než většina mužů, se kterými jsem kdy měl tu čest. Kéž bych tě o to nemusel žádat, Lizzie, ale jsi jediná, komu mohu důvěřovat. Musím tě však varovat, že to bude nesmírně nebezpečné.“

Autorka má příjemný styl psaní, který není nijak náročný a nezabíhá do vzdálených koutů vyprávění. Jde po stopách dějové osy a snaží se přilákat své čtenáře na okouzlující vůni rostlin, romantiku a dobrodružné nebezpečí. Pozvolna rozprostírá své vyprávění a seznamuje vás s postavami i jejich životním údělem. V současnosti nechá svoji hrdinku napospas tragickým vzpomínkám, kolem nichž se obtáčí její život a posílá ji do náruče nejen novému muži, ale i životním výzvám a změnám. Historická linka je velmi poutavou záležitostí a jasně převládá jak v čtivosti, tak i v dějové rozmanitosti, v které nechybí dostatek zápletek ani překvapivých zvratů. Romantická linka samozřejmě nemůže chybět v obou osách vyprávění, ale je vedena v umírněnější formě a výstižně doplňuje hlavní tok příběhu.

Velmi příjemnou a milou složkou románu jsou bezpochyby rostliny. Obklopují vás po celou dobu a jejich omamná vůně vystupuje přímo ze stránek tohoto botanického čtení. Pro nadšence flóry bude tento román nutností a pro ty, kteří berou květenu jenom jako součást světa, bude možná překvapením, jak dokáží tyto nenápadné rostliny i věda kolem nich držet děj při sobě a ještě ho posunout do zajímavých a atraktivních vod čtení.

Román Botanikova dcera je nenáročným, ale příjemným čtením, které kromě romantiky dokáže nabídnout i napětí a spoustu fascinujících informací z rostlinné říše. Já jsem trochu postrádala větší emoční hloubku, ale i přesto mě dokázal román zaujmout a o tom, že je kniha čtivá netřeba polemizovat